Повільне батьківство: не пришвидшуйте дорослішання дітей

Повільне батьківство: не пришвидшуйте дорослішання дітей

Чи помітили ви, як цієї весни сповільнився наш ритм життя? Карантин навчив нас нікуди не поспішати, насолоджуватись сніданками, більше часу проводити з нашими дітьми: граючись, розмовляючи, фантазуючи, гуляючи. Поступово, за власним бажанням чи ні, ми занурюємось у філософію повільного ритму – концепцію повільного життя.    

Що таке концепція повільного життя?

Це спосіб жити повільно та неспішно, спокійно, життя у якому не потрібно гнатись за результатом, а важливо отримувати насолоду від процесу, бути тут і зараз. Тобто жити розмірено та усвідомлено, їсти повільно, розмовляти вдумливо, не боятись бути непродуктивним та у будь-якій ситуації обирати себе, а не загальноприйняті стандарти чи тимчасові тренди. 

Сюди також відноситься ідея повільного батьківства – усвідомленого виховання. Це стиль батьківства, де особлива увага надається побудові близьких та теплих стосунків між дитиною та батьками. Повільне батьківство – це про зменшення завантаженості дитини різними секціями, репетиторами та  курсами, що звільняє простір для живого спілкування, спільних ігор та якісного відпочинку разом.

Така концепція дуже різниться із популярним зараз стилем виховання, яке ще називають гіпер-батьківством, у якому люблячі батьки мають подбати про ранній розвиток дитини, знайти найкращу школу, водити на найперспективніші секції, розвивати стресостійкість, навчати мов з раннього віку і ще багато різних най. У такого підходу є мінус – раннє вигорання і батьків, і дитини. Постійний стрес та вічне поспішання усе встигнути замість того, щоб насолоджуватись дитинством та батьківством.

Літо – ідеальна пора для практики повільного життя та повільного батьківства. Зупиніться, не поспішайте, дозвольте собі смакувати життя та спільний час разом із своїми дітьми:

  • Спілкуйтесь. Ведіть теплі та щирі розмови про все на світі, читайте казки, діліться спогадами з дитинства чи смішними історіями. Розмови зв’язують ниточками батьків і дітей, допомагають дітям дізнатись більше про світ та формують їх емоційний інтелект

  • Вчіть улітку лежати на траві та дивитися на хмаринки, зірки, милуватися чимось красивим, вдивлятися в предмети, помічати нові дрібниці. Розвивайте в дітей усі органи чуття: демонструйте відтінки кольорів, аромати, смаки, текстури. Вбирайте відчуття, а не колекціонуйте фото і відео. Як малюк пахне, як торкається до вас, як звучить його голос. Дитина швидко змінюється, і через рік про це ви згадаєте з ностальгією
  • В концепції повільного батьківства обов’язково є канікули, справжнісінькі канікули без будь-яких занять чи списків обов’язкової до прочитання літератури. Той період, коли дитина має час побути з собою, понудьгувати та познайомитись з його величністю “нічогонеробінням”. Виявляється, це дуже корисно, адже тоді малюк має час пофантазувати, час на роздуми та спостереження за світом навколо себе. І, зрештою, на креатив. Такий відпочинок допомагає дитині по-справжньому відпочити, щоб з новими силами повертатись до навчання та хобі.
  • Вільні ігри. Гра – надзвичайно важлива частина розвитку дитини. І мова не лише про розвиваючі ігри, але й про найпростіші, спонтанні, без будь-яких правил чи мети. Попри зняття стресу та вивільнення творчої енергії, вільна гра розвиває моторику, креатив, допомагає емоційно розвиватись. Чим менш структурована гра, тим більш активно працює мозок малюка. Тому дозвольте дитині вчитись та гратись самостійно, підтримуйте спонтанність та ідеї вашої дитини.

  • Ігри на природі. Дитина має потрапляти в ліс і парк не тільки на пікнік, а регулярно – щоб погратись. Природа підживлює фантазію, дає простір для ігор, дає можливість вивчити нові форми, текстури.

Ці прості поради допоможуть вам та вашим дітям відчувати життя сповна та ніколи не шкодувати про втрачений час. Бажаємо вам насолоджуватись кожною спільною хвилиною та не пришвидшувати моменти, які більше можуть не повторитись. І видихайте, адже ви – класні батьки!  |  

Більше дописів